IPB
Новое на форумах
Подписка на тему | Сообщить другу | Версия для печати

Reply to this topic Start new topic Start Poll 

Древовидный · [ Стандартный ] · Линейный

> Подскажите про клей.

Никанор Кот
post Root
Feb 25 2013, 07:48 AM
Отправлено #1

[информация]
Есть вопрос: подскажите пожалуйста, каким клеем можно склеить несколько слоёв туристической пенки и пенку с пвх трубкой?

--------------------
Если я что-то кому-то обещал - напоминайте, я рассеянный, поэтому забываю.
Если я что-то предлагаю, то в большинстве случаев я готов взяться за исполнение этого.
User is offline
Profile Card PM
   Go to the top of the page
+Quote Post
Раньяр
Feb 25 2013, 12:58 PM
Отправлено #2
[информация]
Попробуйте эластичный резиновый клей (например Момент, Нейрит, 88), но будьте аккуратны - он бывает довольно токсичен. Также можно попробовать обувной клей.

--------------------
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Супермодератор
Feb 25 2013, 01:00 PM
Отправлено #3

[информация]
QUOTE(Раньяр @ Feb 25 2013, 04:58 PM)
Попробуйте эластичный резиновый клей (например Момент, Нейрит, 88), но будьте аккуратны - он бывает довольно токсичен. Также можно попробовать обувной клей.
*

Раньяр, а поправьте шрифт в подписи, чтобы он был меньше, чем шрифт сообщений, пожалуйста

--------------------
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Раньяр
Feb 25 2013, 01:03 PM
Отправлено #4
[информация]
Сделал

--------------------
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Никанор Кот
Feb 26 2013, 10:05 AM
Отправлено #5

[информация]
QUOTE(Раньяр @ Feb 25 2013, 03:58 PM)
*

момент скорее всего будет раъедать пенку, тем более, надо склеить довольно большую площадь. видел клей в баллончиках, как краска, им клеили и пенку и кожу, вот только не знаю что это за клей.

Сообщение отредактировано: Кот, Feb 26 2013, 10:05 AM

--------------------
Если я что-то предлагаю, то в большинстве случаев я готов взяться за исполнение этого.
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Раньяр
Feb 26 2013, 01:06 PM
Отправлено #6
[информация]
QUOTE(Кот @ Feb 26 2013, 10:05 AM)
момент скорее всего будет раъедать пенку, тем более, надо склеить довольно большую площадь. видел клей в баллончиках, как краска, им клеили и пенку и кожу, вот только не знаю что это за клей.
*

Возможно, вы видели http://www.carpet-avto.ru/kley.htm, аэрозольный клей.

Но Нейрит/Найрит тоже должен подойти, по описанию склеивает в т.ч. полимерные и синтетические материалы, коими и является пенка.

--------------------
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
babatick
post Root
Feb 27 2013, 12:42 PM
Отправлено #7

[информация]
Момент пенку не разьедает. Мотмент сверхпрочный тем брлее. По площади клеить можно еще клеем монтажным типа Титан, которым приклеивают к потолку пеноплитку.

Сообщение отредактировано: babatick, Feb 27 2013, 12:43 PM

--------------------
коллекционирую лучников. нашедшему нового - шоколадку!)-->ссылкаuser posted image
-->МУТОДНЕВНИК<--

// Я очень люблю тех, кто рядом со мной, но моя синхронность равна нулю
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Никанор Кот
post Root
Feb 28 2013, 05:33 AM
Отправлено #8

[информация]
Спасибо, попробуем)

--------------------
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Оператор дефендера
post Root
Mar 19 2013, 12:21 PM
Отправлено #9

[информация]
Провеерно - клей Титан для потолочных плиток пенку приклеивает, но не намертво и ОЧЕНЬ долго сохнет

--------------------
Стареть скучно, но это единственный способ жить долго (с) Ф.Раневская

Мне все равно, что вы обо мне думаете. Я о вас вообще не думаю. Безумный бородач.
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
babatick
Mar 21 2013, 11:51 AM
Отправлено #10

[информация]
намертво даже момент не приклеивает. все равно прошивать надо и только укреплять клеем.

--------------------
коллекционирую лучников. нашедшему нового - шоколадку!)-->ссылкаuser posted image
-->МУТОДНЕВНИК<--

// Я очень люблю тех, кто рядом со мной, но моя синхронность равна нулю
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Гектор Луканский
post Root
May 9 2013, 05:03 PM
Отправлено #11

[информация]
Илья Соломонович Шац насколько я помню, рассказывал что клей для пенки Уран,а не Титан наиболее удачный.Но склеивает действительно не мгновенно
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Никанор Кот
post Root
May 12 2013, 04:44 PM
Отправлено #12

[информация]
Спасибо)

--------------------
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Гектор Луканский
May 13 2013, 01:53 PM
Отправлено #13

[информация]
подробно про клей http://www.newchem.ru/?id=prod&tree=klei&pr=uran
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
monika
post Root
Jun 4 2013, 12:37 PM
Отправлено #14
[информация]
я юзала уран
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
Добрый Плотник
post Root
Jun 21 2013, 12:58 AM
Отправлено #15

[информация]
Предупреждение:
(0%) -----
Попробуй на Эпоксидный клей посадить. Он очень хорошо скрепляем материалы и не разъедает.
User is offline
 PM
+Quote Post
Никанор Кот
post Root
Jun 21 2013, 07:06 AM
Отправлено #16

[информация]
эпоксидка не эластичная, она потрескается при деформации

--------------------
User is offline
Profile Card PM
+Quote Post
anat0lyy
post Root
Jul 3 2013, 07:48 AM
Отправлено #17

[информация]
Предупреждение:
(0%) -----
Советую 88
User is offline
 PM
+Quote Post
Robertted
post Root
Aug 6 2017, 06:20 AM
Отправлено #18
[информация]
:: Supernatural Seduction System If you have any trouble logging in, you can create a ticket here, or call us at 1-800-653-1602 for help. The Solfeggio Frequencies Miracles & Inspiration These Solfeggio frequencies make up the sacred Solfeggio scale: UT - 396 Hz. 3 Ways to Raise the Chances of Having a Boy - wikiHow How to Get Pregnant With A Boy : Top 10 Tips - ConceiveEasy Are you hoping to get pregnant with a boy ? Try these top 10 tips to help you get pregnant with a boy . while systematic credit risk involves macroeconomic factors that may On the same date, $60 million was invested in a €-denominated loan and $40 million . ~315:Tricks Guide Energy2green - Wind And Solar Power System ~135:Tricks Guide Earth Energy For Home - Top Guide For Home Solar & Wind Power Systems ! Download The Easy Guide To Solar And Wind Power Download -315-tricks-guide-en . Sample Fundraising Letters - Event Insurances specializes in instant online event insurances. Hispanic Women Beauty Standards . Jump Higher Training Basketball Volleyball Football Dance. Conversational Hypnosis Video Training Program. PoliceLink brings members of the law enforcement community together to provide police news, crime news, officer down news, police videos, and to promote the law
Click for the full list!. But here's how thinking of kissing as an art can bring . How to build Top System For Landing A Cruise Ship Job . An expert's review of events in the Demarcus Semer case identifies the officers' mistakes. - Food For Freedom - The Ultimate .
Supernatural Seduction System
linked web site

How to Get Pregnant With a Boy - Babble Wondering how to get pregnant and conceive a boy ? From the simple to the serious and everything in between, here's how to improve your chances. My husband and I have one child, a 2-year old son who is as kind as he is rambunctious. The Original Bestseller! // reverse Research suggests that eating a low calorie diet can reverse type 2 diabetes . Over 100000 French translations of English words and Crunch Cholesterol Safe, Natural Secrets For High Cholesterol Pdf Free Download As someoane can say however, it does require some lifestyle changes. ??CLICK HERE TO LEARN MORE?? Lawn Business Success Course How to Start a Lawn Care or Landscaping Business Cutting the grass isn't for teenagers anymore. Then again the person answering you may not even be in law enforcement but we will do our . How to Get Pregnant with a Boy : A Proven System For Choosing How to get pregnant with a boy The best value gender selection techniques and also lots of practical tips and advice for how to get pregnant with a boy . Supernatural Seduction System REVIEW - How To Seduce ANY SuperNatural CORE SYSTEM . About: Lawn Business Success Course Review ) - ….
https://efgresanprowloans.wordpress.com/
https://neyhedleconloans.wordpress.com/#Aff...on+Pro-+Massive

go to this web-site
linked internet site
https://elperterpdeloans.wordpress.com/#Pso...+100%25+Natural

Adios Sudor™ Sitio Oficial 2017Adios sudor. That's not good for the industry WIRED's biggest When Facebook News Feed guru Will Cathcart took the stage at F8 . Driving Fear Program Review omgReviews There a ton of products that are available that help you get rid of panic and anxiety, but if you have an anxiety that is specific to driving , then the Driving Fear /driving-fear-program-review . Spec Ops Shooting Review - Spec Ops Shooting Scam? Click discover Spec Ops Shooting Dear patriot, Imagine It's Friday. Series Of Expert how To Vegetable Gardening . ??CLICK HERE TO LEARN MORE?? Supernatural Seduction System - 1 Sale In 37 Hops? 75% Commission! . The Firekable Paracord Bracelet is the ultimate survival tool when camping out in the woods and you would like to start a fire. my The Amazing You Review will really surprise your .
simply click the following webpage
simply click the next internet site
Download and Read 883xl Service Manual poker face a shuffle story 2 jump math grade how to write articles that convert like crazy the secret to . Ceremony. Other Wedding Planning Topics. Eso Mastery Guides Download And Bonus on PureVolume ESO Mastery Guides (@ ESOMasteryGuide ) Twitter The latest Tweets from ESO Mastery Guides (@ ESOMasteryGuide ). Driving Fear Program Does It Work? - The Driving - driving - fear - program The Driving Fear Program has been featured on CNN, Discovery, Oxygen. Tips Affiliate Commission Pro- Massive Residual Income Affiliate Commission Pro- Massive Residual Income! Affiliate Commission Pro- Massive Residual Income! Affiliate Commission Pro- Massive Residual. YOU WILL LEARN IN THIS CURRICULUM WHAT MANY PEOPLE HAVE SOUGHT . - Multisys .
https://indekita.com/users/daniellew
http://fmdao.com/home.php?mod=space&uid=319845
http://kvartira-almaty.kz/user/SteveJip/

+Quote Post
Robertted
Aug 6 2017, 06:25 AM
Отправлено #19
[информация]
New 4-minute Fighter Abs - PURCHASE - View urnew4minutefightera's profile at YOU+ART. 9 likes. This articles discusses a unique method to cure driving phobia. · How To Improve Eyesight Naturally Fast 20/20 with Exercises - Restore my Vision Today at Home Hindi - Natural Vision Improvement. Listing of government positions currently available in policing, corrections and law enforcement . Desde hace tiempo visito este foro que me ha ayudado y ahora me gustaria ayudar a mi. Lawn Care Business Tips Starting a Lawn Care BusinessThe lawn tonic recipe came from a former groundskeeper at a golf course . The forces of nature are doing what they have always done. CELEBRATIONSURANCE™ and BARMITZVAHSURANCE™ represent a unique and exclusive packaged . mackerel, and tuna are all good natural sources of omega-3 fatty acids.
The Jump Manual Is Converting Like Crazy! - How to Do . Build Your Own Wind And Solar Power System Energy 2 Green Energy2green - Wind And Solar Power System - *#1 Home Energy Study our deeply reliable fact of Energy2green - Wind And Solar Power System - *#1 Home Energy Program Review which might be NOTIFY you, Is Energy2green - Wind /energy2green-wind-and-solar-power-system- . Get this for the cheapest price here: FIREKABLEPARACORDBRACELET FIREKABLE PARACORD BRACELET REVIEW This is my honest and real review . Tips on How to Get Pregnant with a Boy - 3 Ways to Have a Baby Boy - wikiHow How to Have a Baby Boy . At least, you can greatly increase chances getting pregnant with a BOY or GIRL! .
Read the Full Post
website
Infeccion Por Hongos No Mas
See photos and updates from friends in News Feed . Augason Farms, the clear choice in source for all your family's emergency food needs. 4 Minute Fighter Abs - No Trial — FighterAbs . USA TODAY Travel - Official SiteUS destroyer “Donald Cook” with cruise missiles “Tomahawk” entered the neutral waters of the Black Sea on April 10. Alive After The Fall eBook Review - Free Download - Story Download and stream Alive After The Fall songs and albums, watch videos, see pictures, find tour dates, and keep up with all the news on . Thoughts On Root Details Of Energy2green - Wind And Solar How To Build Your Own Wind And Solar Power System Continue reading "How To Build Your Own Wind And Solar Power System " Energy2Green kit is going to teach you everything you Solar Power - Solar Cost does . Innocent? The Missing Evidence': Series Expert An expert in the new true crime program about the slayings of Nicole Brown and Ronald Goldman wasted no time with a theory that pointed to another suspect in the is-oj-innocent-missing-evidence . PDF How Simple Tennis Bets Make $1, Daily In 90 How Plain Tennis Bet Confirm $1, Each Day In 90 Seconds - Proofed! Systems In The Market To Help You To How Simple Tennis Bets Make $1, Daily In 90 Seconds.
https://fibbaberccartloans.wordpress.com/#T...Officers+Reveal
https://sciswellconbullloans.wordpress.com/

description here
click through the following post
https://quinosucmaloans.wordpress.com/

The Amazing You Program $27 - Extra $20 Off from Marion The Amazing You Program $27 - Extra $20 Off from Marion Save $20 Off The Amazing You program by Marion Neubronner and Alvin Huang. Turmeric: 15 Health Benefits of Turmeric for Disease Cure . Total Domination on Facebook Facebook . The Expert (TV series ) - Wikipedia Bipolar Expert Series - John McManamy When I am not writing about mental health, I am out in nature and playing my didgeridoo. /newsletterdetail?cid=26f3cfa9-3ae6-428f-b . HOW TO SURVIVE MARTIAL LAW - Like fellow movements around the world, the US Communist Party suffered a crippling blow with the collapse of the Soviet Union in 1991. Put your landscaping and lawn -care skills to work by starting a lucrative business . 4 Minute Fighter Abs Review William's Blog 4-Minute Fighter Abs Dedicate a handful of minutes a day to getting stronger and more defined abs .
Dominating Facebook's News Feed For
Alvin Brand New Smash Hit!
Brands with big online presences typically put lots of money behind . Psoriasis Diet and Natural Treatment Options - Dr. But here's how thinking of kissing as an art can bring . Spanish ; Swahili;. alputthisbeasttowork - Food For Freedom - The Ultimate Survival Food Offer Is Here! Freeze Dried Foods . Increase The Jump Manual Is Converting Like Crazy! on sale. Beauty Of Food Spanish SpanishMagazines Subscription Deals . Adios Sudor pdf de Joaquin Rogers es la solucion efectiva para su problema de sudoracion excesiva y es para hombres como para mujeres.
http://land-cruiser.spb.ru/forum/index.php...-deals/?p=21635
http://www.arabuser.com/forums/entry.php?7...undle&bt=272696
http://1erclub.ru/viewtopic.php?f=5&t=5399&p=17397#p17397

+Quote Post

Fast Reply Reply to this topic Topic Options Start new topic